Umenie v duši, pomoc v srdci-

Podujatia 20.10.2019 GES Košice 18:00
Vážení priatelia umenia! dovoľujem si vás pozvať na spoločenský večer spojený s benefičnou aukciou výtvarného umenia organizovaný košickými spoločenskými klubmi Patriot-klub východniarov, KIWANIS, I. Lions, Rotary Classic, Rotary, a Soroptimist International. Výťažok bude venovaný Centru pre deti a rodiny Anjelik v Sečovciach a na zakúpenie violončela pre nadaného Martina. Uskutoční sa 20.10.2019 od 18:00 hod v GES Club Košice (L. Novomeského 13).

Ako už naznačuje titulné dielo, symbolika a posolstvo tejto benefičnej aukcie sú presne dané. Pomoc tým najbezbrannejším a to deťom! Táto aukcia je však výnimočná. Platí, že pomoc nájdeme poväčšinou u ľudí, ktorí sú šťastní, keď môžu pomáhať a keď ich pomoc aj využívame; a to je charakteristika členov klubov, ktoré sa podujali spojiť svoje sily a podporovať nie len individuálne filantropické aktivity svojich klubov, ale minimálne raz ročne aukciou pomôcť aj cez umenie. Preto, uvedomujúc si, že dnešný svet potrebuje činy a angažovanosť, sa rozhodli podpísať memorandum o spolupráci, ktoré, veríme, zväčší dosah a rozsah našej pomoci a poukáže na nutnosť reálnych činov.

Spája nás úprimná snaha pomôcť, pričom, ak sa rozhliadneme vôkol seba, hľadajúc komu pomoc poskytneme, ukazuje sa, že vo svete okolo nás, na prvý pohľad idylickom, je množstvo príbehov, ktorých účastníci bez zásahu z vonka budú strádať a trpieť.

Postavenie detí v našom živote je výnimočné. Dávajú nám možnosť spomínať a ukazovať im svet, ktorý je už minulosťou a zároveň nám oni ukazujú a odkrývajú svet, ktorý ešte len bude. Nie vždy však ich životné príbehy sú trajektóriou bezstarostnosti, šťastia a pokojného zaspávania....

Ale hľadajúc to dobré aj v tom zlom, pomôžeme si tvrdením veľkého básnika Rilkeho, podľa ktorého, „sú všetky príbehy nášho života iba princezné, ktoré čakajú na to, aby raz boli krásne a možno všetko hrozné je vo svojej podstate iba bezmocné, ktoré čaká našu pomoc.“

Príbeh adresátov výťažku z dnešnej aukcie je naplnením tohto posolstva.


Jedným z nich je Centrum pre deti a rodiny Anjelik v Sečovciach, kde malá Alžbetka, žijúca tu od narodenia, dlhodobo upútaná na lôžko a izolovaná, začala po tom, ako sa podarilo získať pre ňu najmenší titánový vozík komunikovať a rozprávať.

Dnes je usilovnou žiačkou prvého ročníka Špeciálnej základnej školy. Počas svojho života podstúpila mnoho odborných vyšetrení a operačných zákrokov. Napriek týmto bariéram v nej odborný personál objavil hudobný talent a Alžbetka sa pripravuje na svoje prvé verejné vystúpenie. Dražbou tak putovný anjel pomôže Anjelikovi v Sečovciach, kde obetaví zamestnanci a ich zverenci bojujú svoj ťažký každodenný boj.

Druhým príbehom, voči ktorému sme nemohli ostať ľahostajní, je osud Martina. Nadaného žiaka, výtvarníka, talentovaného hráča na violončelo, ktorého spolu s súrodencami vychováva len mamka. Martin je žiakom gymnázia, bol ocenený, okrem iného aj ako Talent roka v meste Prešov, ale violončelo si musí požičiavať. Veríme, že violončelo zakúpené z výťažku tejto aukcie mu uľahčí jeho umeleckú kariéru a umožní rozvíjať svoj talent.

Vážení priatelia, veríme, že Vás ponuka umeleckých diel oslovila a že v nich nájdete kúsok originality a umeleckého stvárnenia sveta tak, aby Vám prinášali radosť. Celý aukčný výťažok bude použitý na tieto filantropické ciele.

Prajeme Vám pevnú dražobnú ruku a všetko dobré.

Ing. Vladimír Vanik
I. Lions Club Košice

RNDr. Jozef Ondáš, PhD., MBA
Kiwanis International

Ing. Peter Šebesta
Patriot – klub východniarov

JUDr. Štefan Lipčei
Rotary Club Košice Classic

Ing. Juraj Mičko, MHA, MSc.
Rotary Club Košice

Ing. Beáta Šebestová
Soroptimist International

PhDr. Ľuboš Olejník, PhD.
OSVYUM – aukčná spoločnosť 

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...