KLUBOVÉ AKCIE

BESEDA S RNDr. Vojtechom Rušinom, DrSc

21. januára 2016 členovia klubu  besedovali s významným slovenským astronómom RNDr. Vojtechom Rušinom, DrSc, ktorý sa vo svojej vedeckej a odbornej činnosti venuje fyzike a štruktúre slnečnej koróny. Zúčastnil sa 20 vedeckých expedícii za úplnými zatmeniami Slnka na rôzne miesta zemského povrchu. Počas besedy zodpovedal aj na otázky prítomných ako napríklad v súčasnej dobe aktuálna problematika hypotetickej planéty, ktorá dostala pracovný názov Deväť.

POPRADSKÝ KIWANIS CLUB NAVŠTÍVIL "DOBRÝ  ANJEL"

3. 12.2012 privítali členovia KIWANIS CLUBU Poprad v Aquacity na svojom stretnutí vzácneho hosťa. Bol ním p. Andrej Kiska – zakladateľ charitatívnej organizácie DOBRÝ  ANJEL a úspešný kandidát na prezidenta SR.

Beseda bola veľmi zaujímavá, pretože p. Kiska v zhruba dvojhodinovom vstupe po vyrozprával celý svoj "príbeh". V roku 1996 založil splátkové spoločnosti TRIANGEL a QUATRO. Obe tieto spoločnosti boli veľmi bonitné a úspešné. Po rokoch podnikania však s priateľom Igorom Brossmanom mali osobnú skúsenosť s rakovinou, ktorá ich  donútila popremýšľa o životných prioritách. V roku 2005 p. Kiska predal vyššie uvedené spoločnosti a rozhodol sa využiť svoje manažérske schopnosti a časť peňazí z predaja venovať na charitatívnu činnosť. Dobrého Anjela založili začiatkom roka 2006.

Na rozbeh a financovanie jeho prevádzky venoval 30 mil. SK (1 mil. EUR) zo svojich súkromných peňazí.

Rozprávanie o životných príbehoch detí, ktorým Dobrý Anjel pomáha bolo veľmi smutné a dojímavé. Napríklad malého Vladka (7) zastihla pred Vianocami 2008 leukémia. Jeho mamka musela nechať druhého ročného synčeka doma s otcom, aby mohla byť celý čas počas liečby s Vladkom v nemocnici. Nanešťastie rakovina postihla aj Vladkovho ocka. Aj on absolvuje náročnú liečbu. Všetko to stojí veľmi veľa energie, ochoty a peňazí. Táto rodinka ešte prednedávnom si užívala kľudný a bezstarostný život. Teraz musí celá rodina bojovať a hneď na dvoch frontoch. Našťastie im do veľkej miery pomáhajú  v tomto ťažkom boji Dobrí Anjeli.

Takýchto príbehov je veľmi veľa – až tisícky. Všetky tieto deti ďakujú za akúkoľvek pomoc.

Až do súčasnosti prispeli Dobrí Anjeli na pomoc chorým deťom 16,5 mil. EUR. Pomohli 5166 rodinám.  Je potešujúce, že počet Dobrých Anjelov (prispievateľov) stále rastie. Do decembra 2012 je ich už 118348! Medzi známe osobnosti v radoch Dobrého Anjela sú aj: Leopold Haverl, Emília Vášáryová, Iveta Malachovská, Jarmila Hargašová, Michal Martikán, ale aj slávny Dalajláma.

Prispevať je možné cez internet, cez SMS (ORANGE, TELECOM) alebo cez VUB. V diskusii členovia KC Poprad kládli rôzne otázky. Keďže je známe, že p. Kiska uvažuje o kandidatúre za prezidenta SR, padla otázka, či je už rozhodnutý urobiť tento ďalší dôležitý krok. Odpoveď bola, že je to veľmi pravdepodobné a vysoko aktuálne.

Stretnutia s p. Kiskom sa okrem členov KC Poprad zúčastnil aj guvernér distriktu Česká republika a Slovensko pán Jozef Ondáš. Ten pozval zakladateľa Dobrého Anjela na stretnutia kiwaniérov aj do Košíc, Prešova a Bratislavy.  Na pamiatku na stretnutie venovali členovia KC Poprad p. Kiskovi Kiwanis bábiku vymodelovanú za anjela, ktorú vydražili v hoteli Carlton v Bratislave. Pán Kiska na oplátku podaroval všetkým zúčastneným svoju knihu "Cesta manažéra z pekla".  V závere poďakoval prezident KC Poprad Vladislav Migel všetkým za účasť.

Členovia KC Poprad sa hneď po besede rozhodli prispieť Dobrému Anjelovi 1000 EUR a taktiež niektorí sa individuálne rozhodli sťať od nového roka 2013 Dobrým Anjelom.

PS: Priatelia, kiwaniéri porozmýšľajte aj Vy ... www.dobryanjel.sk

Ladislav Hrivko